New York

Wič, Wan, Radek, Olo, Metr a Klokša v Americe
Uživatelský avatar
wan
Správce fóra
Příspěvky: 526
Registrován: 14.4.2004 21:08
Kontaktovat uživatele:

New York

Příspěvek od wan »

Nový Jork a Liptákov, mé obce nejmilejší...

Takže nejdříve propočty.

Zdá se mi, že některé předchozí emaily obsahovaly přehmaty ve dnech - přiletíme v pátek 10.9. v 13:40 na Newark a odlétáme v úterý 14.10 v 14:10 taky Newark, jsme tedy v NY 3 celé dny a 2 půldny, ne?

Takže plán (variant je moc, tak ať plácnu něco konkrétního...):
Pá - Ne (2,5 dne vč. 3 večerů) v NYC, v pondělí ráno odjezd na Seaport, návrat v úterý na letiště (v 14 letíme, takže abychom tam byli ve 13, auto vraceli ve 12 - možná dřív, nevím jak daleko je to od letiště). Zbytek času se můžeme projet po Nové Anglii, kde už by mohl začínat podzim a za Wičanhpi, které už by mohlo začínat jaro života :-)

Spaní v N.Y.C., doprava MHD, auto jeden den na výlet
- cesta z/na letiště $24
- spaní 3 noci $35
- jedna noc $30 (možná levněji - Monika, kemp, odpočívadlo?)
- auto 120 + benzín $40 + parkovné? -- 35 na os.
= $195 celkem (49 na den)

Spaní u Moniky - auto
- pronájem 500 : 5 lidí = $100
- benzin do NYC 6 X 70 km + cesta z/na letiste 200 km + Seaport... $50 - 10 na os.
- jedna noc nepůjde? +30 ?
= $110 (+30?) bez parkování v NYC (28-35 na den)

Spaní u Moniky - MHD, auto na výlet
- z/na letiště do NYC: 2 x 12 = $24
- 3 zpáteční + 1 do NYC jízdenky po 15 a 10 = $55
- auto 120 + benzín $40 + parkovné? -- 35 na os. ?doprava k autu?
= $120 (35 na den)

V každé variantě ještě přibudou lístky po New Yorku, k půjčovně, k letištnímu busu apod. I když asi budeme i hodně chodit pěšky, tak 2-4 jízdy za den dáme. Asi se nevyplatí celodenní za $7, takže nejčastěji využijem MetroCard (zřejmě funguje jako nabíjecí karta), při platbě nad $10 ním připočtou 20 %, tedy jednu cestu navíc. Ušetříme tak nepatrné drobné, ale v podstatě to budou $2 za jízdu.

Obecně za ceny nelze ručit. Máte-li zpřesnění, sem s ním! Radku, např. podmínky půjčení auta.

Ve čtvrtek nejpozději bychom měli zabookovat ubytování. Vypadá to, že Monika se nerýsuje, že? Co třeba jedna noc z pondělí na úterý, co pojedeme na Sea port (obecně to vlastně může být kterýkoliv den).

Radku, šlo by půjčit auto někdě v NYC a vrátit v Newarku u letiště? Myslím, bez $100 prémie...

Seaport muzeum (vstup) stojí $17, aquarium se platí zvlášť! ($16).


http://www.nyc.org/
Naposledy upravil(a) wan dne 1.9.2004 0:23, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
wan
Správce fóra
Příspěvky: 526
Registrován: 14.4.2004 21:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wan »

Seaport má otevřeno 9-17 hodin.
Uživatelský avatar
wan
Správce fóra
Příspěvky: 526
Registrován: 14.4.2004 21:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wan »

Citace od kamarádky žijící v New Yorku:

Ja byvam v Jersey City, New Jersey, asi 20 minut od Manhattanu s mojim muzom v jednoizbovom byte, ale mame v obyvacke rozkladaci gauc, takze by si mohol kludne spat u nas, ale je mi jasne ze by ti to asi bolo blbe voci ostatnim ucastnikum zajezdu..;)

Napis mi s akymi kamosmi sa sem chystas, ze odkial su a tak..a tiez mi napis kam konkretne sa chystate, ked pises N.Y., myslis tym New York City, alebo New York state?

Ak myslis NYC, tak to bude s ubytkom drsne..ale zase, zalezi na tom na ako dlho sa chystate, mozno by ste mohli subletovat nejaky byt..
ozvi sa , aku mate predstavu ked tu budete..pokusim sa pomoct, dufam ze sa casovo neobideme!!

---

Ak ti mozem poradit, kym budete v New York City, v ziadnom pripade si neprenajimajte auto, lebo tu NEZAPARKUJES (to znie ako jedno z bozich prikazani..;)

ak pridete iba na 4 dni, tak by ste teoreticky mohli skusit nejaky lacny motel aj priamo na Manhattane, ale jedine uptown, teda myslim tym tak od 90 street a vyssie, len si dajte pozor aby ste neskoncili v Harleme..Harlem bude lacny ale prosim ta prosim ta, nebyvajte tam, je to nebezpecne..Hotely najdes na internete..asi by bolo dobre vediet kam idete este pred tym nez doletite..aby ste nesli uplne naslepo, lebo potom budete pritlaceni k muru a bude to drahsie..;)

Napis mi na ktore letisko prilietate a ja ti napisem najjednoduchsiu a najlacnejsiu cestu na Manhattan..(ver mi, taxiky su superdrahe..myslim z letiska do City..

Inak co sa tyka MHD..najlepsie sa vsade dostanete metrom...asi sa vam bude zdat najlepsie kupit si takzvane "unlimited" karty za tusim 7 dolarov na den..aj ked ak chces radu od stareho New Yorcana ;)..najlepsie je ist vsade peso..vidis zaujimave veci..je to zdravsie..a tak..

-----

Inak teraz budes este viac sklamany, ze sa minieme, lebo my byvame 10 minut od Newarku autom..!!!!!..ale co uz..takze..Newark je v New Jersey..ako iste vies, takze taxik by vas stal mrte prachov (a to by ste museli ist dvoma taxikmi, kedze ste piati..hm..najlepsie je zobrat shuttle, autobus ktory premava pravidelne medzi Newarkom a myslim Jurnal Squer stanicou (to ti este zistim..) takze na Journal Squere vystupite z autobusu (zistim ti presne kolko stoji, lebo na busy tu treba mat presne change..no a potom tam rovno na Journal Squere nastupite na tzv. Path Train co je nieco medzi vlacikom a metrom a spojuje to New Jersey a New York City..(trva to asi 20 minut, podla toho kde vystupite..
Z Journal Squere idu do New Yorku dva rozdielne vlaky, jeden ide k World Trade Center..(byvale dvojicky) a to je aj jeho posledna zastavka. Druhy ide na 9. street, 14 street a posledna zastavka je 33rd street na Manhattane. Odtial sa uz dostanete jednoducho kamkolvek, peso, metrom..alebo aj taxikom, tie su vramci manhattanu lacne..

Inak ta cena 30 dolarov za noc na osobu je skvela, napis mi adresu toho hotela, stavim sa ze je to v Harleme!!!;) just kidding..
Uživatelský avatar
wan
Správce fóra
Příspěvky: 526
Registrován: 14.4.2004 21:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wan »

Detail (ale když už si tady vedu ten svůj monolog)...

AirTrain jede z Newarku za $8.50 na Journal Square, což nevím kde je, ale je to už na metru, takže +2 by pořád bylo 10.50 (ha, je to o 1.50 levnější :-)) Zmiňuje to i Ľuba.
Uživatelský avatar
wan
Správce fóra
Příspěvky: 526
Registrován: 14.4.2004 21:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wan »

Ještě jsem poslal dotaz, jestli by nevyšlo levněji spát v Jersey City a do NYC dojíždět. Ještě jsem nedostal odpověď, ale myslím, že asi ani ne.

Wičanhpi, nevíš nějakou takovou oblast, která by byla levnější a kolik by stálo do ní dojíždět?
Uživatelský avatar
wan
Správce fóra
Příspěvky: 526
Registrován: 14.4.2004 21:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wan »

Mně se zdá realistické nepočítat s Monikou, nebo zkusit jedno přespání z pondělí na úterý - to dobře sedí do plánu (naposledy říkala Wič, ze to asi nepůjde na celou dobu); takže se zkusme nakvartýrovat s jednímm konkrétním datem. Kdyby ani to nevyšlo, po cestě už by mohla být šance na levnější přespání v motelu nebo kempu. Odpočívadlo či les nevidím, myslím, že tyto oblasti budou příliš osídlené.

Wičanhpi, co se dá od Moniky očekávat?

Přijde mi, že pokud budeme první tři noci v NYC, je lepší MHD a auto si půjčit jen na výlet - 1,5 dne - půjčovna by po nás chtěla 1 den nebo 2 dny? Auto by bylo ideální půjčit brzo ráno (6 hodin?), abychom před špičkou opustili NYC a řádově v 9 byli u Seaport (je to asi 120 km od NYC ne?). Dalo by se to posunout tak o 3 hodiny, více asi ne...

Radku, kolik by stál jeden den nebo 2 dny a jaký je časový limit (24 hodin přesně?). Ceny stačí orientačně, v řádu $20

Taky bychom mohli Seaport udělat uprostřed pobytu a pak bychom se se mohli vejít do limitu 1 dne.

Radku, ty zmiňuješ vyjet na Seaport odpoledne... to ale znamená na 2 dny, ne? Podle mne prohlídku v úterý + vrácení auta + být na letišti v 14:10 se nestíhá, tzn. nejde vyrazit v pondělí večer, jedině už v neděli večer. Mohlo by se usetřit tak 5 - 15 dolarů za ubytování oproto NYC. Jestli už to tam ale není moc dlouhé - i když další cíle se asi také najdou. Nebo kdyby šli 2 noci u Moniky...
Uživatelský avatar
Radek
Příspěvky: 318
Registrován: 14.4.2004 21:43
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radek »

Pokud vím, auto se půjčuje na minimálně 24 hod, občas má některá konkrétní půjčovna nějaký program že např. půjčení auta v pátek odpo a vrácení v pondělí ráno počítá za dva dny, ale to je jen někdy a někde. Vzhledem k tomu, že tím pádem zaplatíme stejně 2 dny, jsem navrhoval jet odpoledne a ušetřit jeden nocleh, ale moc toho stejnak asi neušetříme.

Cena okolo 100 USD, záleží na autě - nevím, jestli v případě cesty do Mysticu bude chtít jet Wič s námi, když už tam byla - v tom případě by nám stačilo menší a levnější auto pro 5.
V případě minivanu mi to dokonce napsalo, že min. doba je tři dny (bylo mi to jedno, tak jsem to neřešil), je to prý proto, že "normálních" nejčastěji půjčovaných aut mají v půjčovně hafo, ale ty ne úplně běžný musí odněkud přivézt, což se jim při krátkým pronájmu nevyplatí.
Uživatelský avatar
Radek
Příspěvky: 318
Registrován: 14.4.2004 21:43
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radek »

Tak jsem vyběhl znovu ověřit ceny aut:
:arrow: New York
Economy (2 lidi pohodlí, 3 ujdou, 4 krize) 43 USD/den
Full Size (4 lidi pohodlí, 5 ujde) 56 USD/den
Minivan (7 lidí) 65 USD/den
ceny při zaplacení v ČR (Dvořák Rent a car), vše s plným pojištěním, unlimited mileage, jeden řidič, další 6 USD/den
počítejme radši o 10-20 USD víc, zdá se mi to podezřele málo

:arrow: Denver 25 dní
Minivan 1628 USD
plné pojištění, 4 řidiči
Naposledy upravil(a) Radek dne 1.9.2004 17:56, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Radek
Příspěvky: 318
Registrován: 14.4.2004 21:43
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radek »

Tak Wanigiskova předtucha se naplnila - varianta Monika vypadla :? .
Wič má ještě variantu bydlet v Bronxu u Ukrajinců, 10 USD/osobu, asi to napíše sama.
Uživatelský avatar
Wicanhpi
Příspěvky: 267
Registrován: 17.4.2004 0:05

Příspěvek od Wicanhpi »

AHOJKY, ZPRAVY MAM MAXIMALNE BLBE, TOTIZ U mONIKY TO NEVYSLO, TAKZE JSI POCITAL SPRAVNE. cEKALO se tak dlouho, protoze to vypadalo, ze rodinka se presne o tom vikendu chusta kamsi vypadnout, takze by to vsechno mohlo vyjit bez problemu, ale nakonec se ukazalo,ze k nicemu nedojde, tudiz asi ani z nasi strany. Jestli by to slo jen na jednu noc aspon, zkusim, protoze se citim straaaaasne blbe. Dalsi moznosti je zkusit najit hotel pres hotels.com nebo orbitz.com, zatim jsem nasla na sedesaty sesty za stodvacet dolaru pokoj, nepise se tam, pro kolik lidi, ale vetsinou to nikdo nekontroluje a mozna by se tam dalo elegantne vetrit. Porad jsou ve hre ti Ukrajinci. Radek z nich ma sice hruzu, ale Misa, kterej nam je jako prvni doporucil, pravil, ze jsou v pohode, bydli sice v Bronxu, ale hned na stanici metra. Jacki tam spal s Dulcou, i veci si tam nechali, a pry to taky prezili. Uznavam, ze to neni uplne bez risku, ale snad by se dalo.... A cena mluvi za vsecko..... Navrhovala jsem taky, ze by se dalo prenocovat na Staten Islandu normalne v lesicku, ale to pochopitelne nese ty hloupy bagly, ktery by se nemely kam dat.
Co se Mysticu tyce, myslim, ze se k vam nepridam, takze si klidne pujcte mensi automobil. Zkusim jeste, co se da, wase Wic
Uživatelský avatar
wan
Správce fóra
Příspěvky: 526
Registrován: 14.4.2004 21:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wan »

Nový plán s aktuálnějšími cenami. V NYC budeme pátek odpoledne, sobota, neděle (dvě noci), v neděli odpoledne či k večeru půjčíme auto a vrátíme ho v úterý ráno. (Najednou mi přijde, že ve městě budem strašně krátce...)

- cesta z/na letiště $24
- spaní 2 noci po $35 = 70
- dvě noci $30 (možná levněji - kemp, odpočívadlo?) - 60
- auto 140 + benzín $40 + parkovné? -- 35 na os.
= $190 celkem
Uživatelský avatar
wan
Správce fóra
Příspěvky: 526
Registrován: 14.4.2004 21:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wan »

Ohledně ubytování, pro Bronx moc nejsem. Asi bych se hlavně bál nechat tam věci a nosit cennosti a všechny prachy po NYC taky není šťastný nápad. Cena je sice lákavá, ale šel bych více na jistotu. Toť teda můj názor.

Počítám pro NYC s cenou do 35 a na cestě do 30. Po cestě zkusím zjistit kemp či levný motel a snad by to mohlo být i méně.

Wičanhpi, nemůžeš v tomhle pomoci? Zvlášť něco tam u vás, myslím, že bychom mohli i být obě noci na stejném místě, ať je s tím méně práce.

Prosím, vyjádřete se, jinak se zítra večer chystám bookovat, dokud je co.
Uživatelský avatar
wan
Správce fóra
Příspěvky: 526
Registrován: 14.4.2004 21:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wan »

Další zprávičky od Ľuby:

Takze ten autobus z letiska na Journal Squere stoji tusim do 4 dolarov na osobu. Potom ten path train stoji $1.50 na osobu. No a subway stoji jedna jazda $2 s tym ze prestupujes zadarmo a metrokarta ti plati aj na mestske autobusy. Metrom sa dostanes vsade na uzemi New York City.

>Myslis, ze by vyslo vyhodneji, bydlet treba nekde v Jersey City a dojizdet
>do NYC? Kolik stoji doprava na zhruba takovouhle vzdalenost (treba od jako
>od vas)?

Od nas (Jersey City) stoji autobus 2 dolare a trva to asi 20 min. Priamo do Manhattanu na Porth Authority Station (co je v podstate priamo na Times Squere)

Myslim ze by vam stalo zato mozno utratit trochu viac peniazkov, ale byvat na Manhattane, tych par noci vas nezabije a atmosfera je neporovnatelna a tiez usetrite cas na cestovani..

>A ted to nejzabavnejsi! Co bychom v NYC (popr. okoli) meli videt? Vsichni
>radi vidame jak pamatky, tak nasavame atmosku, radi potkavame lidi a
>zajimavosti tak. Neuzije nas moc na diskoteky nebo nejake strasne party
>nebo bary

D O W N T O W N

TAKZE ASI BY STE MALI VIDIET SOCHU SLOBODY (ODVEZIETE SA METROM DO BATTERY PARKU A ODTIAL JE TO UZ ZNACENE) JA OSOBNE SOM NIKDY NEBOLA PRIAMO VNUTRI, LEBO SU TAM VZDY BRUTALNE RADY..AK CHCETE VIDIET SOCHU SLOBODY ZBLIZSIA NEZ Z BATTERY PARKU, ALE NECHCETE CAKAT V RADE A PLATIT, TAK CHODTE NA STATEN ISLAND FERRY, KTORE JE MYSLIM ZADARMO A DOSTANETE SA RELATIVNE BLIZKO.

CO BY KAMENOM DOHODIL OD BATTERY PARKU JE MUZEUM AMERICKYCH INDIANOV (NATIVE AMERICANS) S DOBROU VYSTAVOU (ZDARMA!!) A ESTE LEPSIM GIFTSHOPOM..(PRAVE AMERICKE HROTY NA SIPY, NO NEKUPTE TO KDYZ JE TO TAK LEVNY!!!:)

gRAND zERO, (BYVALE WORLD TRADE CENTER..) NIE JE TAM MOC CO VIDIET, SKOR "NEVIDIET" ALE JE TO SKOR OTAZKA RESPEKTU NEZ NEJAKEJ ATRAKCIE..OPROTI WTC JE KOSTOL TUSIM SVATEHO PETRA A MALY CINTORIN, VSTUP ZDRAMA A VEREJNE WC!!

AK CHCETE NASAVAT ATMOSKU, JEDNOZNACNE MUSITE VIDIET CHINATOWN CEZ DEN A SOHO V NOCI, AJ KED TO JE SKOR O TYCH BAROCH A ZIVEJ MUZIKE..(AK BUDE NIEKTO Z VAS VELMI ZVEDAVY NA ZIVU HUDBU, ODPORUCAM DOWNTOWN, BLEEKER STREET, PO DEVIATEJ VECER TO TAM ZIJE, ZIVA HUDBA V KAZDOM BARE..;)
Naposledy upravil(a) wan dne 2.9.2004 11:18, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Radek
Příspěvky: 318
Registrován: 14.4.2004 21:43
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radek »

Zkus ještě vydržet (teda pokud se nedá bookovat bez storno poplatků), vyvinul jsem aktivitu a mailuju vlevo vpravo a svitla malá naděje na kamarádku mojí sestřenice, která žije v NY.

V pátek tedy zarezervuju auto od poledne 12.9. do poledne 14.9., pochopil jsem to dobře? Asi minivan pro všechny.
Uživatelský avatar
wan
Správce fóra
Příspěvky: 526
Registrován: 14.4.2004 21:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wan »

Radek píše:V pátek tedy zarezervuju auto od poledne 12.9. do poledne 14.9., pochopil jsem to dobře? Asi minivan pro všechny.
Z mé strany jsou to jen návrhy, ale zdá se, že nikdo neprostestuje :-)

Ale pochopils to dobře, pokud je to na hodiny, tak bych řekl cca 13 - 13. NYC bych v neděli opustil spíše až večer, abychom si to město taky trochu užili...
Odpovědět