Trasa

Wič, Wan, Radek, Olo, Metr a Klokša v Americe
Uživatelský avatar
Radek
Příspěvky: 318
Registrován: 14.4.2004 21:43
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radek »

Tak jsme v sobotu seděli u Metra a pokoušeli se plánovat. Vůbec nám to nešlo (pamatujete na Kenyho sedm vysokorských tras? Příliš dlouhé, příliš krátké, blbé, neexistující...)

Souhrn - po konzultacích s Wič:
ZAČÁTEK CESTY - NY:
Když budeme hodní, mohla by Wič zkusit domluvit bydlení u její kamarádky Moniky (zadarmo). Jenom jsem zapomněl, kde to je. Nevím, jestli by nebylo dobrý pronajmout si na ty tři dny taky auto (60 USD/den) - vlak od Wič do NY stojí 12 USD/os., ale zase se neřeší parkování.

1. den - nejznámější místa v NY (dle W se to dá stihnout za den)
2. den - muzea a další pamětihodnosti (W: Metropolitní muzeum (umění) je na celý den, Indiánské muzeum, my s Metrem chceme do living history vesnice na Staten Islandu, USS Intrepid - letadlová loď , jaderná ponorka, atd atd atd.)
3. den - :?: - možno jít do Wanigiskova lunaparku (Six Flags). Podle Wič je to super zábava na celej den, ovšem vstupné cca 1200 Kč nepotěší. Navíc se na atrakce stojí fronty (víkend 40 min, všední den 20). Pokud bychom to do všedního dne nacpali , má Wič nějaké 50% slevové kupóny. Jen nevím, jestli je to dobrý mít na začátek cesty, jestli by to spíš nebyl dobrej bonbónek na konec (Denver?).
Pokud půjdeme do Disneylandu, zavazujeme se s Metrem koupit Wanigiskovi čepici s ušima Mikymauze.
Akce typu Niagara, Boston (USS Constelation - nejstarší válečná loď USA, z války za nezávislost!!!), velryby nutno zvážit. Na Niagaru trvá cesta 7,5 hodiny, jinam to není o moc lepší, tzn. jsou to akce na dva dny, popř na jeden a druhej dospávat.

DALŠÍ TRASA:
chaos a kyberkultura. Nepřišli jsme na víc než na mechanický propojení notoricky známých pamětihodností. Asi bude nutno důvěřovat Lonely Planet - jestli zůstat v Yellowstonu nebo Yosemitu přes noc, jít tam na trek atd. A improvizovat 8)
Já bych rád viděl nějaký opravdu prérie, jestli to ještě někde zůstalo, řeku a pláně okolo, přespat někde mimo lidi, kde fakt před 150 lety pobíhali nějací rudokožci - obávám se ale, že to už asi není možný. Taky bych chtěl vidět nějakou rezervaci a kdyby bylo nějaký pow-wow... Ale to už je dle Tokahey v září pozdě.
Jinak Metr slíbil přivézt Drakovi (víte, že se žení?) nějaký lasa z Las Vegas, ale tam stejně chceme jet. Kubíčkovi mají nějakou přízeň v Arizoně (Phoenix), tak jim napíšou, že bychom se k nim kdyžtak nabufetili. Ale je to trochu bokem a přízeň je dost vzdálená.

MATERIÁL
Wič neví, jestli půjdou koupit bomby na vařiče - nicméně bych je vzal. Tokaheya nabízí vařič benzíňák. Piknikové hliníkové nádobí máme doma.
Metrovi mají stan pro 4 plus dvě předsíňky (asi bude těžkej na "backpacking"), stan pro 3 můžu vzít já od Boráků. V kempu se myslím platí za campsite, ale nevím, jestli tam můžou být dva stany. Kdyžtak se smáčknem nebo využijem auto.

Ohledně jídla - p. Kubíčková mne znejistila v tom, že prý na hranici některých států jsou potravinový kontroly (aby lidi nejezdili nakupovat za levno k sousedům). Tak nevím, jak se budou tvářit na batohy plný čínskejch polívek a bramborový kaše z Vitany. To by možná věděl Hošna.

Metr nemá kreditku, takže by se s dovolením v tomto ohledu spolehl na nás ostatní.
Uživatelský avatar
Olowan
Příspěvky: 363
Registrován: 14.4.2004 22:11

Příspěvek od Olowan »

No, vy jste se do toho teda pustili 8) Ja uz na ty trase taky vysivam. Hledam v LP co zajimaveho je u nasi zakladni trasy. Zatim jsem udelala pulkruh z Denveru pres Glacier ke Kalifornii a vychazi mi to zhruba na 1/2 roku :cry: Nicmene vse upravim do pisemne podoby a dodam, az mame z ceho vybirat. Jen maly vzorek pro Radka - kousek od Seattlu "je tovarna Boeing, kde se vyrabi letadla Boeing 747, 767, 777 v jedne z nejvetsich tovarnich budov na svvete. Prohlidku tovarny lze predem objednat, otevreno po-pa 8-16 hod." Tolik LP. :D
Uživatelský avatar
Radek
Příspěvky: 318
Registrován: 14.4.2004 21:43
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radek »

A taky je tam nejvetsi LongHouse v USA a hrob nacelnika Seattla...
Uživatelský avatar
Radek
Příspěvky: 318
Registrován: 14.4.2004 21:43
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radek »

Tokaheyova odpověď na můj dotaz ohledně prérijní divočiny:
1) je to problém. V každém státě existuje asi 6 druhů pozemků. Dají se sehnat mapy na kterých je to barevně vyznačený. Od soukromých, kam je vstup bez souhlasu majitele zakázaný, veřejné, státní, národní, obecní, pozemky pro sportovní činnost, každý má nějaké svoje určení. pro cizince je dost složité se tam pohybovat. Okolo silnic jsou ranče a pastviny, takže samozřejmě oplocený. Občas je nějaká díra, kde se dá zajet do nitra jenže pokud nemáš dobrou mapu tak víš houby jestli tě nepřijde navštívit někdo s brokovnicí. Nejlepší na toulání jsou státní parky a wildernes area okolo národních parků. Můžeš chodit kde chceš,
většinou nikoho nepotkáš a je to dost divočina. Mám nějaké zprávy třeba z Montany, kde takhle někdo chodil a nádhera. Středozápad a chození po prérii?? Vím, že třeba v Black Hills se dá toulat, na Badlands severně od Wounded Knee taky, ale to jsou všechno myslím state parky. Třeba u Fort Laramie by se dalsnad udělat nějaký trip po prérii, ale není to tam zase natolik zajímavé. Ty hory jsou myslím hezčí, třeba s výhledem dolů. Něco jako u medicinového kola na staré silnici číslo 14 z Cody na Little Big horn, čili do Crow Agency.
Vočumovt Indiány v rezervacích, to tedy dost stěží. Třeba se někde zakecat a nechat se pozvat, podívat se na pow wow, pokud je i pro bělochy, to ano, ale jinak navázat kontak je dost složité. Většina z nich je problémová. Jsou tam i gangy, které přepadávají atd...
Uživatelský avatar
Wicanhpi
Příspěvky: 267
Registrován: 17.4.2004 0:05

Příspěvek od Wicanhpi »

AHoj, co se tyce Niagary, z NYC to trva pri dodrzovane nejvyssi rychlosti 7 hodin autmo. Staveli jsme dvakrat, pokazde tak dvacet minut. Asi sest hodin z toho jsem odridila ja, takze jsem nebyla uplne vyspala, ale vzhledem k tomu, ze vas je jak blech a muzete se tudiz stridat, myslim, ze by se to dalo pres noc krasne zvladnout. Vzhledem k tomu, ze obcan CR potrebuje spesl viza do Kanady, je nejlepsi zustat jen na Americke strane. Domnivam se, ze na prohlidku vodopadu - vsech, pereji nad nimi, vylezem na vyhlidkovou vez a projizdkou lodi pod nimi (vez i lod dohromady 12 dolaru) je to pro kochajici se jedince akce na takovych sest hodek, kdyz se budou fakt courat a fotit se s kazdou kapkou jako jsme to delaly my. Dobry je vedet, ze vodpoady jsou vecer naramne pekne nasviceny a kazdou nedeli od deviti dela kanadska strana peknej ohnostroj nad vodou. A taky je tam jeste za 8 dolaru Jeskyne vetru, kde vam daji erzrni plastenku a skrz zemi vaz provezou ke schudkum, kde si muzete sahnout na vodopad a snad se i za nej schovat pd vodu. Tam jsme nebyli, byla tam fronta tak pres hodku.
7 hodin zpatky, coz by znamenalo, ze se to da za dvacet ctyri hodin zvladnout. Zvazte. Mne se to teda libilo desne besne. Ale meli jsme stesti na pocasi...


Zabavni park Nejznamnejsi sit zabavnich parku je tady sixflags, to by byl taky vylet dobrej z NYC, protoze nejvetsejsi z nich tady u nas je v New Jersey. Vstupne cca 45 dolaru za osoboden, atrakce jsou pak vsechny v cene, obsahuje i vodni park s atrakcemi vodnimi, plavky s sebou. Co je podstatny, mam spoustu kuponu na vsedni dny, typu kupte jeden listek, druhy zdarma. V sobotu a nedeli je na stejny kupon sleva jen deset dolaru. Zkusim mrknout, jak je to se skupinovymi slevami.
Tento navrh vyrazne podporuji, byli jsme v cervnu v Massachussets a bylo to uuuuuuuuuzasny, takovy atrakce fakt u nas nemame.

New York Strasne zalezi na tom, co si predstavite pod pojmem New York. Chcete-li videt Sochu svobody, Wall street, South Manhattan, Ground Zero, Rockefellerovo centrum, katedralu sv. Patricka a Times Square, da se to zvladnout za jeden den, ktery se zakonci vyletem na Empire State Bui9lding ve vecernich hodinach.
Chcete-li videt Metropolitni museum, je to tak na celej den. Vstup plati i do klastera Cloisters a dobry je jit sem v patek, ci sobotu, zacit v klastere a Met ma pak otevreno az do deviti. Jakykoliv vetsi muzea jsou tak na tri hodky minimalne, to asi znate. Na Jiznim Mnahattanu je museum indianu - zije na vystavach, stale expozice nema, zalezi na tom, co se chytne, byva tak na dve hodky.
Projit se po Harlemu je taky tak na dve hodky a chce to o vikendu dopo. Fifth avenue je po ceste prvniho dne, Broadwayskej nejzajimavejsi kus vede pres Time Square.
Da se jet na Staten Island, jezdi tam ferryna zadarmo, kde je muzeum historickyho pristaviste a Historical Richmond town - skanzen 18. stol. Videla jsem vetsi a lepsi, ale rpo zacatek dobry.
Po rece Hudson se da jet kousinek na sever, kde je Sleepy Hollow, kde je spousta atrakci a peknych mestecek, taky Rockefellerovo sidlo, takovy americky Versailles, nebo novogoticky hradek Lyndhurst, ci samozrejme Philipsburgske mlyny, kde radil bezhlavec, ci Pocantico kostel, kde delal okenni vitraze Chagal.
Uf, to me to vycerpava, budu psat dal. Wase Wic
Uživatelský avatar
wan
Správce fóra
Příspěvky: 526
Registrován: 14.4.2004 21:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wan »

Ten zábavní park jsem myslel spíš někam doprostřed cesty, že bychom si třeba trochu odpočinuli, když jinak budeme buďto chodit nebo uhánět někam autem. 45 babek je dost, to by ty slevy bodly.
Uživatelský avatar
wan
Správce fóra
Příspěvky: 526
Registrován: 14.4.2004 21:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wan »

:arrow: Wičanhpi, jak to s Tebou vypadá ohledně pobytu v N.Y.? Budeš pracovat nebo s náma? A jak dlouho pak pojedeš s náma?
Uživatelský avatar
Olowan
Příspěvky: 363
Registrován: 14.4.2004 22:11

Příspěvek od Olowan »

Zdar cestovatele, me se ten zabavni park dost libi, neco takoveho bych rozhodne chtela :D (klidne i na zacatku cesty). Jinak jsem o tom tak dumala a pripada mi skoro skoda jezdit z NY 7 hodin na Niagaru. To si radeji NY poradne uziju, podle Wic popisu se da sice za jeden den proletet, ale taky se tam daji stravit 3 dny dost zajimave. A ty Radkovy velryby se daji videt skoro podel celeho zapadniho pobrezi, dokonce z SF je nejaky poloostrov, kde byvaji obcas videt i ze brehu :shock:
Hele Wic, jak s bydlenim v NY. Da se bydlet u tebe? A jestlize ano, nevyda clovek za priblizovani se do NY vice penez nez za hostel? Pac ten hostel by to asi chtelo rezervovat predem, tak ze bych se do toho popr. pustila.
Jo, jeste mam na tebe Wic dotaz ohledne dolaru. Predpokladam, ze se budes chtit casti dolaru zbavit vymenou s nama, alespon Radek neco takoveho tusim rikal. Nevim, jak moc jsi ted bohata, jestli to bude stacit pro vsechny, takze nejak naznac, at vime, kolik dolacu si menit.
Uživatelský avatar
Radek
Příspěvky: 318
Registrován: 14.4.2004 21:43
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radek »

Já jsem k dolarové výměně kdyžtak taky k dispozici (i když moje zubařka tvrdí, že její spolehlivý zdroj jí radí dolary nakupovat, jelikož po volbách výryzně ztvrdnou) :roll:
Uživatelský avatar
Wicanhpi
Příspěvky: 267
Registrován: 17.4.2004 0:05

Příspěvek od Wicanhpi »

Zdarec palec, nejzhavejsi novinka je, ze od rijna pracuju zase v Cechach, bude to takova aklimatizace, nez se vyda do francouzske metropole. Zatim zkousime vyjednat, ze bych nastoupila az po absolvovani celych mesicnich americkych prazdnin, ale nevim, jak to dopadne. Takze nejdrivejsi termin meho louceni spada nekam tak, abych prijela prvniho rijna do Prahy, nejzazsi by byl az s vami.
Co se tyce NYC, dovolena by mi mela starovat od soboty 11.9., ooooo, jak stylove... :lol: Z cehoz plyne, ze se klidne courani po New Yorku zucastnim i s vami, ale do Metropolitniho muzea nepujdu, to se podivam treba jinam.
Moje americka rodinka jeste neni informovana, zatim mam domluvenou dovolenou, to uz asi dva mesice, ale ze jim odjedu navzdy se dozvedi pristi tyden. S dolarkama je to nevim jak, ale zrovna co se tyce konkretne vas, tak bych to neresila, anzto dolary se daji smenit za eura i tady. A stejne se vetsinou vsude plati kartou. Takze pokud mate mezinarodku, je to v poho. Nevim, jak mocne budeme utracet, na celej mesic pro vsechny to asi nevystaci. Uvidime. Wic
Uživatelský avatar
Wicanhpi
Příspěvky: 267
Registrován: 17.4.2004 0:05

Příspěvek od Wicanhpi »

Tak jeste kolem spani. Monika dneska prijela, tak se s ni zkusim domluvit. Radek si tradicne vubec nepamatuje cisla, tak to zkusim uvest na pravou miru. Monika bydli v Old Greenwich, coz je tady kousek od nas, vlakem jste tam za ctyricet pet minut, v off peak stoji zpatecni jizdenka patnact dolaru pro jednoho, pokud si zakoupite tiket na deset jednotlivych jizd a pres internet. Coz se vyplati. Mam dojem, ze v zari by to mohlo byt i o neco levnejsi. Pokud tahle varianta nastane, listek vam objednam a koupim. Listek na metro stoji singl jizda 2 dolary, nejlepsi je koupit balicek sest jizd za deset dolaru, zkusenost pravi, ze dvalidi se na jednu jizdenku do toho otacecicho prosturku vpasujou, cimz se usetri. Jednodenni celodenni jizdenka stoji 7.00 Nevim, jak se pak da pouzivat v ramci setricich opatreni. :)
Hostel v NYC stoji asi tricet dolaru za osobonoc, to nehrot, staci objednat tak tyden predem, jsou tam pry paradni svabi.
Mame kontakt na jakesi Ukrajince z Bronxu, ti ubytovavaji za deset dolaru, bydlel tam nas kamarad Misa a pak i Jacki s Dulcou a prej to bylo v pohode.
Nejvic blby je, ze v NYC po teroristech nemaji zadne = ABSOLUTNE ZADNE uschovne prostory. Takze bydleni chce vyresit inteligentne, aby se nemusel byk z Wall street schovavat za kupou prenasenych batohu. Parkovne automobilu - nejlevnejsi na cely den v Queens za devet dolaru. V nedeli se da parkovat v City na ulicich zadarmo. Toz zvazujte.
Wase Wic
Uživatelský avatar
Olowan
Příspěvky: 363
Registrován: 14.4.2004 22:11

Příspěvek od Olowan »

Zběžně jsem koukla na internet a do LP a ubytování v hostelu v NY ve společné dormitory skutečně stojí nejmíň 30 dolarů, takže kdyby šlo ubytování u Moniky, bylo by to i s dopravou levnější.
Uživatelský avatar
Wicanhpi
Příspěvky: 267
Registrován: 17.4.2004 0:05

Příspěvek od Wicanhpi »

:P :D :) :shock: Tak zabavni parky... Jsou teda rozesete po uplne cele Americe, skupinove slevy neposkytuji, ale kdyz si clovek objedna a zaplati listek pres internet, muze si ho doma dokonce sam vytisknout, coz znamena, ze desne usetri na vstupnem - pres net se cena nedbaje sobot a nedeli pohybuje kolem sedmadvaceti dolaru po Statech, za 36 v New Jersey. Dal se usetri na otravnem vystavani ve fronte na listky - my stali ctyricet minut. Ale je pravda, ze byly prazdniny, a ty uz v zari nebudou. Myslim tedy, ze se to da absolvovat v pulce cesty a operativne listky zaridit z nejblizsi inetove kavarny ci hostelu. Zabave zdar!! BTW - Radkovi jsem rekla, ze jsme v te fronte stali ctyricet minut, jenze to bylo na jednu nejvetsi atrakci celeho parku. U ostatnich se i o vikendu cekaci doba pohybuje kolem 0 - 10 min. :D

Pro pripadne zajemce viz www.sixflags.com
Uživatelský avatar
Wicanhpi
Příspěvky: 267
Registrován: 17.4.2004 0:05

Příspěvek od Wicanhpi »

Ahoj, tak Monika si vas prohledla na fotkach, Metrovi rika Pavouk a doufa, ze se oholi a ostriha, i kdyz tomu sama moc neveri, Kloksu nevidela, Wanovi prezdiva mag - na zaklade pocitacu - a Olowan je ta magova holka. Jedinej, kdo ma normalni jmeno, je Radek. :lol:
Tvari se tak, ze by u ni asi prenocovat slo, spis to vidi z patka do nedele, pak moc nevi. Kazdopadne to musi zkonzultovat s rodkou, takze jiste to bude vedet asi za dva tydny. Pak vam dam vedet.
Uz jste dumali, jak se dostanete z Newarku nekam do normalnich mist? Skoro jsme totiz dospely k nazoru, ze by bylo nejlepsi domluvit si v Cechach pronajem auta z letiste a tim autem pak prijet. Kdyz pojedete hromadnou, bude vas to jednoho kazdeho stat pri nejlevnejsi moznosti asi 25 dolaru, takze auto to vyrazne zlevni i diky moznosti vyuzit ho v nasledujicih dnech. Dal jsme zjistily, ze i ve vsedni dny se da v NYC najit parkovani zadarmo, tam, co Manhattan prechazi uz pomalu v Bronx, ale je to na metru, usetri se za vlak. Mozna by stalo za uvahu pronajmout auto tak, ze byste ho pujcili v Newarku a vratili v utery na JFK, zalezi na tom, kam a jak byste chteli cestovat. Taky zalezi na tom, jestli se bude spat u Moniky, nebo u bronxkych Ukrajincu. Premysleni zdar!
V pripade pronajmu auta se da udelat i jednodenni vylet do Philadelphie, ktery by se dal spojit s velkym skanzenem, ted reaguju na Radkovy a Metrovy choutky ohledne trirohakovych postavicek a bydlenicek - www.valleyforge.org .
V pripade vyletu na sever, do Nove Anglie se nabizi Mystic seaport museum, to je fakt dost dobry, psala jsem o nem v nakem ze svych dopisu, histericke plachetnice a pristavni domecky se vsim vsudy
www.mysticseaport.org Maji tam i akvarko s bilyma velrybama, ale jestli je chcem videt v prirode, stalo by za to mrknout se tam na padesatiletou jadernou ponorku www.ussnautilus.org je to odtama v dosahu. V dosahu je take to velke indianske muzeum z wigwamu v lesich www.pequotmuseum.org
Dalsi tak dve hodky vzdalene historicke skanzeny:
www.shakers.org
www.hancockshakersvillage.org
www.historic-deerfield.org
www.osv.org
www.plimoth.org
www.shelburnemuseum.org
www.strawberybanke.org

Toz dumejte a mejte se krasne, uz se na vas tesim, Wic
Uživatelský avatar
Radek
Příspěvky: 318
Registrován: 14.4.2004 21:43
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radek »

Ten pronajem auta v NY nezni zle a pokud je jedna cesta z letiste za 25, tak je to i vylozene vyhodny.
Skanzen - jsem pro.
Mystic Seaport - jsem pro.
Ponorka - jsem pro.
Na to ostatní jsem radši neklikal.

Co kdyby Olowan sehnala něco od klientů a zkusili jsme frčet bez spánku nonstop? Třeba bysme stihli aspoň půlku... :cry:

Jinak mám pocit, že německá plánovací kancelář nějak mlčí. Vkládám do ní velké naděje!!! Já už v tom mám guláš.
Odpovědět