Láska za časů koronaviru

Drobné zprávičky a oznámení
Uživatelský avatar
Awa
Příspěvky: 291
Registrován: 19.4.2004 9:55

Láska za časů koronaviru

Příspěvek od Awa »

Ahoj kamarádi, já, věčný zpátečník, facebooku nemaje, zatoužila jsem vědět, jak se vám v tomto neobvyklém čase vede. Včera mě Olowan podpořila v nápadu založit na Tlachu příslušné fórum, tedy tak činím v naději, že vám nuda v izolaci umožní se vyjádřit.

My jsme přišli zřejmě definitivně o velrybu (doufám, že tohle koronavirus nebyl) - v pravý čas na to, abychom mohli začít tužit své tělesné schránky. Vytáhli jsme bicykly a jezdíme do práce na kole - já normálně na Chodov, Dželen na Libušku, kam se stáhnul na Libuška-office. Je to docela výzva - těch 30 km denně cítím (Dželen 35). Už se skoro přestávám bát jezdit tmou v Prokopáči - předsevzetí vracet se za světla vzalo za své hned při prvním pokusu. Jinak nudou netrpíme ani jeden - to-do listy se v karanténě kupodivu nezkracují a doba dojezdu do práce taky ne. Naštěstí ta hodina cesty na kole dává dost času si vzpomenout, že je venku hezké jaro.

V přemlouvání obojích rodičů, aby na sebe dali pozor, zaznamenáváme úspěchy toliko střídavé.
Uživatelský avatar
Olowan
Příspěvky: 363
Registrován: 14.4.2004 22:11

Re: Láska za časů koronaviru

Příspěvek od Olowan »

Awa, díky za založení.
My se učíme žít v novém režimu - 2 pracující na home office a 2 domškoláci, vše v jednom bytě, s mimimální možností úniku. Ale nějak si to sedá a jde to. V rodině ani mezi přáteli není zatím nikdo nemocný a to je teď hlavní.
Dnes mě velmi zaujal tento článek - mám pocit, že konečně někdo bez hysterie shrnul, co to tady vlastně řádí a jaká opatření mají smysl.
https://www.lidovky.cz/relax/veda/velky ... _domov_ele

P.S. Roušky nešiju, ačkoliv je to v současné situaci postoj srovnatelný s vlastizradou...
Uživatelský avatar
Wicanhpi
Příspěvky: 267
Registrován: 17.4.2004 0:05

Re: Láska za časů koronaviru

Příspěvek od Wicanhpi »

Ahoj!
My taky roušky nešijem:-)!!!!
Přečetla jsem si studii o účinnosti různých hadrů na prostupnost virů... bavlna zachytí lehce přes 50%, antibakteriálni tkanina asi 70-80%, zdravotnické roušky přes 94%. Podle mě z toho plyne, že pokud ušiju roušku z mně dostupného materiálu, rozhodně NEBUDE účinnější než rukáv od starého trička použitý na způsob bankovního lupiče. :-):-):-) Takže mi moc není jasné, proč si každý za pomoci nůžek nevyrobí tenhle model a nadělá se kolem toho takových štráchů:-):-):-).
Asi mi něco uniká.
Takže my roušky nenosíme a Vlastík si obden, když jede do krámu, vytáhne přes obličej outdoorového hada:-).
Grýni v Severním
Uživatelský avatar
Wicanhpi
Příspěvky: 267
Registrován: 17.4.2004 0:05

Re: Láska za časů koronaviru

Příspěvek od Wicanhpi »

Jinak jsme se minulý čtvrtek, než začala ta panika, evakuovali na chaloupku. Tík měl coby zaměstnanec mezinárodní firmy nařízený home office už od začátku března a maminka těch dvojčat, co učím, panikařila jak divá už bůhvíkdy, zakoupila kameru a krom uklízečky všecky, co k nim chodí, přesvědčila, ať chodí po skypu.:-) Při každém nákupu jsme koupili něco navíc, a tak jsme ve čtvrtek balili asi pět banánovek jídla... Přišlo mi to sice trochu úsměvné , ale jak jsme teď se zavřenými hranicemi rádi:-)! Tík obden jezdí ráno pro snídaňové rohlíky - ano, jezdí na kole a NEMÁ v polích roušku:-)!
No, a my tu teď žijem takový poustevnický spokojený život. Vstanem, posnídáme, Tík jde do práce, Čenda na písek, já stříhám vrby, seju, pleju, kypřím, sázím vrby podél potoka (na obecním, připadám si jak Muž, který sázel stromy a moc se mi to líbí:-) ).
Zajdem s Čendou k rybníku, já se vykoupu, uvaříme oběd, Čenich jde do pelíšku, zapnu komp a denně 2 hoďky opečovávám zadané úkoly pro dvojčata....no, a tak.
Nutno říct, že máme veliké štěstí, protože jsme mohutně zásobili maminku, která si byla zatím jednou pro pečivo a jednou jí nakoupila sousedka Renata. Mamka je hodně na zahradě a krom stýskání je v poho.
Zatím osobně neznám nikoho s koronou, i když teta Lída z Vysočiny má chřipku jak hrom a v úterý ji testovali dva teletubié:-). Výsledky zatím neví- HaHa!
Držím všem palce, ať se z toho nezblázníme a ať se co nejdříve ve zdraví vrátíme k životům, na které jsme byli zvyklí:-)!
Wič
Uživatelský avatar
Wicanhpi
Příspěvky: 267
Registrován: 17.4.2004 0:05

Re: Láska za časů koronaviru

Příspěvek od Wicanhpi »

Tak teta Lída je pozitivní:-(.
Prý už je to lepší, ale před pár dny jí bylo fakt moc zle, kašel jí trhal plíce a bolejí ji všecky kašlací svaly:-(. Střídala se jí horečka s neuvěřitelnou teplotou 34°C.
Naštěstí se to po 10 dnech zlepšuje:-).
Spíš je smutná z toho, koho asi nakazila:-(.
Tak jí držte palce a ať se to všem blízkým vyhýbá!
W.
Uživatelský avatar
Olowan
Příspěvky: 363
Registrován: 14.4.2004 22:11

Re: Láska za časů koronaviru

Příspěvek od Olowan »

To zní dost strašidelně. Kolik je tetě a tuší, kde se nakazila?
Uživatelský avatar
okeya
Příspěvky: 185
Registrován: 20.4.2004 18:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Láska za časů koronaviru

Příspěvek od okeya »

Ahoj. My jsme taky v pohodě. Janča jezdí do práce na kole, ačkoli jejich firma by podle mě mohla snadno jet homeoffice. Já jdu pěšky 1-2 dny v týdnu měřit kytky do zahrady, jinak sedím doma a upravuju prezentace, abych k nim mohl namluvit komentář... Jinak taky neznám nikoho nakaženého. Zrušení akcí je docela soda, museli jsme zrušit konferenci pro 100 lidí co se x měsíců chystala. Doufám, že budou aspoň exkurze v červnu, ale nedělám si moc iluze...
Uživatelský avatar
okeya
Příspěvky: 185
Registrován: 20.4.2004 18:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Láska za časů koronaviru

Příspěvek od okeya »

Jinak k otázce materiálu roušek, podle mě to není jen o propustnosti. Jde taky o proudění vzduchu a tak. Pokud kdokoliv zakašle do roušky, projde virů minimum, jsou v kapičkách a ty se většinou nachytají na tkaninu. Druhý člověk to aerosolované minimum nevdechne i proto, že vzduch nasává různě kolem roušky a tak, proudění nejde přímo, jako by to bylo bez roušky. Takže myslím, že řádově pravděpodobnější cesta přenosu třeba v tramvaji je šáhnu na tyč a pak nevědomky do oka...
Kanyapi
Příspěvky: 2
Registrován: 16.2.2018 23:47

Re: Láska za časů koronaviru

Příspěvek od Kanyapi »

Ahoj, moc ráda čtu, co děláte. My jsme zalezlí doma v Neratovicích, celé Liščí komando bez Lydky. Nikam příliš nevycházíme, jídlo si objednáváme přes Rohlík.Já se pokouším učit všechny své třídy přes net, ale na venkově někteří ani ten net nemají, je to trochu masakr. Roušky jsme si ušily. ostříhala jsem stromy, sejeme, hrabeme a pozorujeme ptactvo. Včera a předevčírem nám na zahradě koukal kalous.
Uživatelský avatar
Wicanhpi
Příspěvky: 267
Registrován: 17.4.2004 0:05

Re: Láska za časů koronaviru

Příspěvek od Wicanhpi »

okeya píše: 23.3.2020 16:21 Jinak k otázce materiálu roušek, podle mě to není jen o propustnosti. Jde taky o proudění vzduchu a tak. Pokud kdokoliv zakašle do roušky, projde virů minimum, jsou v kapičkách a ty se většinou nachytají na tkaninu. Druhý člověk to aerosolované minimum nevdechne i proto, že vzduch nasává různě kolem roušky a tak, proudění nejde přímo, jako by to bylo bez roušky. Takže myslím, že řádově pravděpodobnější cesta přenosu třeba v tramvaji je šáhnu na tyč a pak nevědomky do oka...
Takže Ty FAKT myslíš, že rouška je lepší než třeba kukla kvůli TVARU :shock: :shock: :?: :?:
Jako vážně? To mě zajímá. Kde k tomu něco najdu?
Díky! W.
Naposledy upravil(a) Wicanhpi dne 24.3.2020 0:13, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Wicanhpi
Příspěvky: 267
Registrován: 17.4.2004 0:05

Re: Láska za časů koronaviru

Příspěvek od Wicanhpi »

Olowan píše: 22.3.2020 23:19 To zní dost strašidelně. Kolik je tetě a tuší, kde se nakazila?
Bohužel netuší. V Budišově je pár lidí v karanténě a týden před nemocí byla v Brně. Normálně vlakem...
No, a je jí 66. Ale je to správná baba zúčastňující se cyklozávodů po Vysočině po boku svých synů.:-) Nutno dodat, že ve své kategorii vcelku pravidelně vítězí:-).
Uživatelský avatar
Awa
Příspěvky: 291
Registrován: 19.4.2004 9:55

Re: Láska za časů koronaviru

Příspěvek od Awa »

Wicanhpi píše: 24.3.2020 0:09 Takže Ty FAKT myslíš, že rouška je lepší než třeba kukla kvůli TVARU :shock: :shock: :?: :?:
Jako vážně? To mě zajímá. Kde k tomu něco najdu?
Díky! W.
O různých materiálech na roušky jsem našla jen dva kloudné prameny:
https://www.priroda.cz/clanky.php?detail=3040
zde píšou, který materiál je lepší než jiný, ale nepíšou proč - rozdíly mohou být dané právě i tvarem/způsobem přiložení na čumáček

https://video.aktualne.cz/dvtv/rousky-s ... 47ab5f122/
je to trochu laický zdroj, ale podle mě polopaticky popisuje základní problémy.

Podle mě jde o tvar i materiál: tvarově je lepší kukla (nebo ustřižený rukáv nasazený ve stylu bankovního lupiče. Já teda radši kvůli velikosti noháv.), jelikož má míň fuků / líp sedí. Jenže napružený bavlněný úplet je zas řídký - chtělo by to dvě vrstvy.

Já teda roušky šiju. Potřebuju chodit do práce a šílenství zvolna dospívá už i k nám. Tahle sedí dost dobře: https://www.idnes.cz/hobby/domov/strih- ... -domov_mce. Ale na kole a v brejlích se v tom jet nedá - tam vítězí noháv, který si při funění do kopce stejně sundavám.
Naposledy upravil(a) Awa dne 25.3.2020 16:40, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Olowan
Příspěvky: 363
Registrován: 14.4.2004 22:11

Re: Láska za časů koronaviru

Příspěvek od Olowan »

My teda používáme tu zásobu hadů a náhrčníků, které máme doma...
Jinak se máme pořád stejně, na škodách na životech zatím nedošlo. Soudím z toho, že ten pobyt doma nějak zvládáme :D
Tak si všichni udržujte radostnou mysl a hlavně zůstaňte zdraví.
Uživatelský avatar
Olowan
Příspěvky: 363
Registrován: 14.4.2004 22:11

Re: Láska za časů koronaviru

Příspěvek od Olowan »

f1b58519-ca58-42c6-b132-8be6d4885835.jpg
f1b58519-ca58-42c6-b132-8be6d4885835.jpg (39.66 KiB) Zobrazeno 8622 x
Tohle je asi nejpřesnější vyjádření toho, jak se teď máme
Uživatelský avatar
Lili
Příspěvky: 101
Registrován: 29.11.2007 16:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Láska za časů koronaviru

Příspěvek od Lili »

My se máme dobře.
Sice to chvíli vypadalo, že se kvůli Coroně nerozvedu (zrušený soud), ale nakonec se Karel odstěhoval. Díky Corona prázdninám můžu být hodně s Ani, což je teď, myslím, dobře.
Učím přes skype a v Učitelinaživo se úplně plynule přešlo do on line... takže Ani se rozhodla, že se bude s kámoškama ze školky taky skypovat.
Zákaz vycházek bereme s rezervou, máme z toho zatím prázdniny v lese.
A jsme zdravé!
Lili
Odpovědět