Trasa

Wič, Wan, Radek, Olo, Metr a Klokša v Americe
Uživatelský avatar
Radek
Příspěvky: 318
Registrován: 14.4.2004 21:43
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radek »

Tak už jsem na to klikal - nedělejte to.
Nicméně jsem objevoval nejrůznější slevy a kupóny na všechno možný, měli bychom si objednat auto s notebookem a během přejezdů stahovat slevy - nakonec možná slevy převýší náklady 8)
(Jo víte, že v roce 1777 byla Battle of Brandywine? Jestlipak u Brandyvíny bojovali i hobiti :D )
Uživatelský avatar
Olowan
Příspěvky: 363
Registrován: 14.4.2004 22:11

Příspěvek od Olowan »

Planovaci kalendar ma zkrat. Dneska jsem delala casovy plan a vyslo to jednoznacne. Neco budeme muset ozelet, proste se to neda stihnout.
Preposilam svoje casovy odhady. V 1. nestihame jih (Santa Fe, puebla a tak :( a tam ja se fakt tesim asi nejvic) a v 2. jsem vypusila zajizdku na Black Hills a LB Horn. Podivejte se na to a reknete mi, jak realne nerealny mam casovy odhady a jak to vidite vy ostatni. Zpočátku jsem psala kolik stojí kempy, pak jsem usoudila, že si to každý přečte v LP :wink:

Trasa, časový plán 1. varianta

14.9 odpol. jsme v Denveru, pronájem auta, připadá mi, že v D. není nic moc zajímavého, přejezd do NP Rocky Mountain (asi hodina cesty), kemp (16$)
15.9. – trek v NP, přejezd směr Černý hory (asi 6 h.) V Černých horách bych chtěla vidět Devil tower, posvátné místo Indiánů (vstup 8$)
16.9. LB Horn, hory + místo bitvy (rezervace Vraních Indiánů, vstup 5 $), (přejezd i obkroužení asi 7 h cesty)
17. 9. přejezd (7.h), do Yellowstone NP-východní vstup, tam bych zůstala 2 dny, nejzajímavější části – ústřední jezero, kańony, gejzíry. Kempy (15/23 $)
18.9. Yellowstone
19.9. přejezd do Glacieru (15 h),ubytováni, 2 dny trek
20.9. -Glacier
21.9 – Glacier, přejezd do Seattlu (továrna na Boing :?: , Seattle)
22.9. přejezd do Olympicku, trek
23. 9. přejezd (3.h) Mt. S. Helen, trek
24.9. cesta po západním pobřeží do SF (celkově 16 h.), je tam několik míst s pry krásným pobřežím, kde jsou videt tuleni, velryby, mořští ptáci, útesy, sopečné útvary, pohyblivý písky, Redwood NP + odbočky do vnitrozemí (3.h.) – jeskyně, lava beds (velká lávová pole), celkově bych na přesun počítala 3 dny
25.9 přesun po pobřeží
26.9. přesun po pobřeží, příjezd do SF
30.9. SF (Alcatraz, lvouni-sídlí na nějakém molu v SF)
1.10 přejezd do Yosemite NP (4.h.), 2 dny trek
2.10. Yosemite NP
3.10. přejezd do Seqoia NP (4 h.), ½ denní trak, ubytování se ve Whitney portal
4.10 výstup na Mt. Whitney
5. 10. odpol. přejezd do Death valley, které se dá i projet autem
6. 10. Las Vegas a přejezd do GC
7. 10. GC
8.10 – přejezd do Zion NP (2 h.), trek (The Narrow - jde se celou dobu soutěskou podél řeky nebo řekou)
9. 10. Bryce NP a přejezd do Denveru (12 h.)
10.10. vrácení auta, odlet

2. VARIANTA

14.9.jet z Denveru rovnou do Yellowstone (11.h.)
15. a 16.9. Yollowstone
17. 9. – přejezd do Glacieru
18. a 19. 9. Glacieru
20. 9. Seattle
21. 9. Olympic
22.-25. 9. přejezd do SF
26. 9. SF
27. a 28. 9. Yosemite
29. 30. 9. Seqoia NP a Mt. Whitney
1.10. Death Valley a LV
2.10. GC
3. a 4. 10 Zion NP, Bryce NP,
5.10., 6.10. a 7.10. přejezd do Santa Fe (asi 10 h.), cestou přes Hopi a Navajo rezervace – Rainbow bridge (posvátné místo Navahů), publa Canyon de Chely (to bych fakt chtěla, vyhlídkové trasy po vysoko položených pueblech v průsmyku, možné pouze s navažským průvodcem), Chaco (puebla v poušti) a Chama (nejvýš položená úzkokolejka, horské průsmyky)
8.10. Santa Fe a Taos
9. 10. přejezd do Denveru (9. hodin), když stihneme, (jako že asi nestihneme), tak NP Rocky mountains za Denverem.
10.10. vrácení auta, odlet

V obou variantách vypouštím Arches NP, Messa Verde, Hells Canyon, Colorado Canyon a spoustu dalších věcí, které mi prostě připadají hrozně daleko :cry: :cry: :cry:
Uživatelský avatar
Olowan
Příspěvky: 363
Registrován: 14.4.2004 22:11

Příspěvek od Olowan »

Taky jsme byli o vikendu s lidmi, kteří byli na podobném okruhu co plánujeme my, před pár lety, jeli v podstatě totéž, ale měli na to 6 týdnů. Z toho co říkali dávám v úvahu:
hodně doporučovali NP Olympic, shodli se na tom, že 1denní trek podél pobřeží v Olympicu, bylo to nejhezčí co viděli, pak tam byly v deštném pralese a z něj se dá vyjít do vysokých hor.
Dál hodně doporučovali Yosemity, kde je prý spousta fakt hezkých tras i na delší dobu.
Naopak Glacier jsou prý hezký hory, ale je to podobné Alpám, takže je to něco, co je k vidění i v Evropě.
No a ještě říkali, že je blbost s sebou vozit jídlo, že za 1. na letišti dost kontrolují a za 2. kupovali v USA v supermarketech normální instantní potraviny podobné našim a za přijatelnou cenu. Dokonce se tvářili, že dost věcí tam ve vhodně vybraném obchodu vyšlo levněji než u nás. Tak nevím.
Uživatelský avatar
Olowan
Příspěvky: 363
Registrován: 14.4.2004 22:11

Příspěvek od Olowan »

Do třetice všeho dobrého. Radek neustále mlčí a neozývá se, co s plánovaci schůzkou. Navrhuju na sobotu 21.8. definitivní předodletovou plánovací schůzku.
Jo, taky jsem zkoušela hledat vhodný pronájem auta, ale ztrácím se v tom, víc, než v té trase :cry:
Co se NY týká, jsem pro jeden skanzen a jinak pro to užít si NY. Ze skanzenů se mi nejvíc líbí Seaport. Jen jsem nenasla, jak je to daleko od NY. Wic porad :D
Uživatelský avatar
Wicanhpi
Příspěvky: 267
Registrován: 17.4.2004 0:05

Příspěvek od Wicanhpi »

Mystic seaport od nas pod dve hodky, z NYC zalezi na traficu, za beznych podminek o 1 a ctvrt hodky dele.
Uživatelský avatar
Radek
Příspěvky: 318
Registrován: 14.4.2004 21:43
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radek »

Hurá, konečně schopný plánovač!

Já to ještě projedu doma s mapou, ale co mne napadá jen tak při prvním pohledu ohledně úspor - bez průvodce a laickým okem:

1. varianta
nevím, jestli by se Yellowstone nedal zvládnout za den - kvůli moři turistů bych spíš preferoval Olympic atd.
místo Glacieru trek v Olympicu
Seattle - vynechámí Boeingu přežiju, co je tam jinýho?
možná bych vypustil Mt. S. Helen
zdá se mi tři dny na přejezd pobřeží do SF moc
Zion a Bryce - na každej celej den?

ušetřenou dobu bych strávil právě někde v lese bez lidí

Varianta 2
já budu do krve bojovat za Pláně oproti jihu


Jak říkám, ještě to projdu s mapou. Ono se toho dá stihnout kupodivu dost, i za jeden den, např. pokud nepůjdem dolů do GC, tak je přímá prohlídka kaňonu z jižní hrany tak na 3-4 hodiny, Monument Valley taky tak apod. Nejvíc času sežerou asi takový místa, kde se nejezdí od jedný atrakce ke druhý a honem pryč.

Schůzka je mi jedno, já jsem tu furt - pokud jsem to dobře pochopil, jste do té doby v Německu. Mám toho tolik, že stejně něco nestihnu a někdo mi vynadá, tak je mi to fuk.

Auto si beru na starost, jen se musíme dohodnout, jestli ho teda budem brát i v NY.
Uživatelský avatar
Radek
Příspěvky: 318
Registrován: 14.4.2004 21:43
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radek »

:!: Jo a z Denveru letíme už 9.10. v 10.30 (ty tam máš všude odlet 10.10.)
Uživatelský avatar
Olowan
Příspěvky: 363
Registrován: 14.4.2004 22:11

Příspěvek od Olowan »

Jo, dík za důležitý upozornění. V případě, že nestihneme letadlo, navrhuju zůstat v USA ještě další měsíc 8) Jestli odlétáme 9.10. v 10, tak to chce raději počítat s příjezdem do D. 8.10. večer, ať tam máme časový polštář.
Pro auto v NY asi jsem, budeme tím mít i volný ruce pro případný výlety do okolí, kdyby nás City už nebavilo.
Takže schůzka předběžně 21.8. večer, klidně ve Slovenské. Můžeš to dát vědět Metrovi a KLokše :?:
Uživatelský avatar
Olowan
Příspěvky: 363
Registrován: 14.4.2004 22:11

Příspěvek od Olowan »

Vytvořila jsem další variantu, vešlo se mi do ní úplně všechno, jen nevím, kdy budeme jíst a spát.

3. varianta

14.9 odpol. jsme v Denveru, pronájem auta, přejezd do Black Hills (6 h)
15.9. V BH bych chtěla vidět Devil tower, posvátné místo Indiánů (vstup 8 $.), přejezd do LB Horn Mountain (přejezd i obkroužení asi 7 h cesty)
16. 9. LB Horn, hory + místo bitvy (rezervace Vraních Indiánů, vstup 5 $.), přejezd do Yellowstone (7 h.)
17. 9 Yellowstone NP-východní vstup, tam bych zůstala 2 dny, nejzajímavější části – ústřední jezero, kańony, gejzíry. Kempy (15/23 d.)
18. dopoledne ještě v Yellowstone, pak odpoledno-noční přejezd do Glacieru (15 hodin)
19.9. krátká kukačka v Glacieru, přejezd do Olympicu NP (2 h.), cestou (když už vynecháváme Seattle) tak zastávka v Port Townsend (zachovalé přístavní město s pevností z viktoriánské doby)
19. a 20.9 - v Olympicku bych zůstala 2 dny, 1 den trek po pobřeží, 2. den deštný prales, což znamená dostat se do západní části parku
21.9. přejezd (3.h) Mt. S. Helen, trek
22. a 23.9. přejezd do SF (16 h), cestou pobřeží, tuleni, velryby, Redwood NP, pohyblivé písky, lávové útvary, vzhledem k času tedy bez zajíždění do vnitrozemí
24. 9. San Francisco a Alcatraz
25.9 přejezd do Yosemite NP (4.h.), 2 dny trek
26. 9. Yosemite NP
27.9. přejezd do Seqoia NP (4 h.), ½ denní trak, ubytování se ve Whitney portal, popř. 1. část výstupu na Mt. Whitney
28.9 výstup na Mt. Whitney
30.9. přejezd do Death Valley, které se dá projet autem a do Las Vegas (cesta od Mt. Whitney do LV zhruba 5 h., v tomhle směru tam nevede žádná pořádná silnice)
1.10. Grand Canyon (prý se dá sestup i výstup udělat z jižní strany za den – člověk si musí přivstat, vyrazit ve 4 ráno, poledne přečká na dně kaňonu v klimatizované restauraci a odpoledne a na večer zase vyleze zpět).
2.10. přejezd do Zionu NP (3 h.), trek v soutěsce
3.10. Bryce Canyon a Glen Cayon NP, spíš se jen podívat
4.10. a 5.10. přejezd do SF (tak 10 h. cesty, jsou tam spíš malý silnice) cestou Hopi a Navajo rezervace – Rainbow bridge, publa Canyon de Chely a Chaco culture
6. 10 Santa Fe a Taos
7.10. přejezd do Denveru
Zbyly mi tu dokonce 2 dny :D , což je potěšující, protože plán je nestíhatelný a taky zcela vypadl zábavní park.
Uživatelský avatar
Radek
Příspěvky: 318
Registrován: 14.4.2004 21:43
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radek »

Super!

Uvidíme cestou - já myslím, že prostě jeden - možná dva - odpočinkový dny cestou udělat musíme a něco vynecháme. Jsme na dovolený, ne?

Co ten Golden Eagle Pass? Koupíme až tam nebo na e-bay se slevou?
Uživatelský avatar
Olowan
Příspěvky: 363
Registrován: 14.4.2004 22:11

Příspěvek od Olowan »

Já jsem skoro pro koupit ho tam za plnou cenu. Za 1. je na jméno a sice to nekontrolují moc často, někdy přece a těch parků budeme projíždět hodně a za 2. je to příspěvek na provoz a správu parků, takže mi to připadá smysluplný.
Uživatelský avatar
Olowan
Příspěvky: 363
Registrován: 14.4.2004 22:11

Příspěvek od Olowan »

Dávám sem svoje poznámky z LP (z roku 2003), berte to jako inspiraci, co můžeme vidět

Colorado
– NP Rocky Mountain, kousek za Denverem, vhodné na 1dennní trek (s.808)
– Když zbude čas cestou zpět ze Santa Fe můžeme se podívat na Colorrado Springs (s. 811) nebo španělské město La Veta (s. 814)
Wyoming a Jižní Dakota
– Black Hills (s. 831), Devil tower – 60 miliónů let starý vulkanický útvar, posvátné místo 32 indiánských kmenů, vstup 8$ okolo hezká krajina na turistiku
- LBHorn Mountain (s. 833) – hezké hory, losy, medvědi,…, posvátná hora Medicine Mountain, místo bitvy je už v Montaně a je kousek dál, musíme se rozhodnout, jestli ho chceme vidět (s. 844), prohlídky s průvodcem zdarma
- Yellowstone NP (s. 836) – ústřední jezero, gejzíry, kaňony. Přijedeme z východu, kempů je tam dost, stojí 15-23$
Montana
- Glacier NP, pokud ho chceme jen projíždět, tak silnice Going-on-the-sun-road, která ho projíždí od východu k jihozápadu. Podle LP jsou tu i 8km treky.
Idaho
- lávová pole Crates of moon (s. 853) i soutězka Hells Canyon (s. 854) – hlubší než GC znějí zajímavě, ale jsou mimo cestu
Washington
- Seattle (s. 1050) zní jako zajímavé město, ale ono se to jen podle průvodce blbě poznává, můžeme a nemusíme vidět. V okolí u města Everett je továrna na Boing 747, 767, 777, prohlídka možná po objednání (s. 1060), vstup 5$, po-pá 8-16)
- Port Townsend „jeden z nejlépe zachovalých přístavů z viktoriánské éry“ + historická pevnost (s. 1063)
- Olympic NP (s. 1062) – nejzajímavěji vypadá západní část, kde je deštný prales a pobřeží, kempy 8-12$, po domluvení možno kempovat i na divoko
- Mt. St. Helen (s. 1070), naposledy vybuchla 1980, kemp 12$, 1denní výlet ke kráteru
Oregon
- Zajímavá je rozhodně roklina (s.1080), kterou tvoří řeka Columbie, což se dá projet autem a výhledová silnice Mt. Hood loop (s. 1081), prý jedny z nejkrásnějších výhledů, obojí je relativně cestou
- Portland (s. 1074) dle průvodce zajímavé město, ale asi neobstojí v konkurenci ostatních zážitků
- ve vnitrozemí jsou ještě Oregonská jeskyně (s. 1086), kterou protéká řeka (prohlídka s průvodcem 7.5$), Np Crater lake (s. 1087) a kousek tam odtud již v Kalifornii Lava beds (s. 1031) – vulkanický park – proudy lávy, krátery…)
- pobřeží Oregonu - (s. 1087) Astoria – zachovalé město a pevnost, Cannon Beach – písečné pláže přerušované obrovskými čedičovými mysy. Nejkrásnější část pobřeží je mezi Yachats (u kterého jsou sopečné útvary a jeskyně s mořskými ježky) a Florencí (80 km pobřeží tvoří pohyblivý písek, tzv. Oregonské duny), další hezká města Bandon a Brookings, u kterého je state park Samuel H. Boarman SP – pobřeží se strmými útesy a ostrůvky, na kterých je možno pozorovat lachtany a mořské ptáky. V dalším SP u Brookings jsou sekvoje.
Kalifornie
- pobřeží do SF – Redwood NP (s. 1022) – část parku tvoří sekvojové lesy, část kapraďová kaňon (180metrová puklina zarostlá kapradím), v parku žijí zvláštní jeleni (roosevelt elk), část neponičené pláže. Blízko SF město Jenner, kde jsou v přístavu tuleni a krásné staré město POint Arena. Kousek nad SF poloostrov Point Reyes (s. 1015) – laguny, zalesněné útesy, maják a nejlepší místo na pozorování velryb z pevniny!
- San Francisco (s. 1000) – Golden Gate bridge (auto 3$, pěší zadarmo), Union Square, Financial District, Chinatown, North Beach atd. + Alcatraz (vstup 14.5$ - to je loď, prohlídka pevnosti i výklad, lístky nutno zamluvit předem) Hostely v SF 17-25$, Tokaheya říkal něco o kempu.
- Pokud bude čas tak pod SF je na pobřeží město Carmel (s.995), což je živý skanzen, ve městě je všechno tak jako v letech založení 1880, není tam číslování domů, auta, atd., ale normálně tam žijí lidi. Vyprávěl o tom Hošna
- Tahoe lake (s. 1033), prý hrozně hezké, ale asi ho nestihneme. Bylo bby to na 1denní trek po východním břehu.
- Yosemite NP (s. 1034), Kempů je tam hodně a prý je celoročně nutné je rezervovat, s povolením možno přespávat mimo kempy. Všichni doporučují El Capitan a vodopády.
- Sequoia NP (s. 1037) – Giant forest – les, kde je největší strom na světě, šla bych tam spíš něco kratšího.
- Mt. Whitney – LP mlčí, nutno spolehnout se na info z internetu
- Death valley (s. 986), rekordní naměřená teplota 57 stupňů (ve stínu), na dně údolí je nejníže položené místo v USA –85 m pod mořem, autem se prý dá za den projet tam i zpět
Nevada
- Las Vegas (s. 932) - v noci - pred hotelem Tresure Island je namorni bitva
Arizona
- GC (s. 898)-vzhledem k času asi z jihu. Prý se dá sestup i výstup udělat z jižní strany za den – člověk si musí přivstat, vyrazit ve 4 ráno, poledne přečká na dně kaňonu v klimatizované restauraci a odpoledne a na večer zase vyleze zpět. Přičemž sestup - South Kaibab trail a výstup Bright Angel trail. Kempy okolo 15$
- Hopi a Navajo rezervace (s. 902) – Canyon de chelly NM - puebla ve skalních stěnách kaňonu, prohlídky s pouze s navažským průvodcem (trvají asi 3 h, žádné vstupné), hopijská vesnice Walpi
Utah
- Zion NP (s. 930) líbí se mi trek The Narrow – 26 km podél Virgin river, stěny kaňonu jsou místy jen 6 m od sebe a mnoho metrů vysoké, místy se brodí řeka. Kemp 14$
- Arches NP (s. 925)- největší koncentrace pískovcových oblouků na světě, nicméně je dost z ruky
- Bryce Canyon NP (s. 928), možné i krátké výlety
- Glen Canyon, Natur bridge, Canyonland (s. 926) – nejdivočejší národní park v Utahu, ale taky dost z ruky
Nové Mexiko
- Chama (s. 885) – nejvýše položená úzkokolejka + vyhlídková trasa v průsmyku
- Chaco Culture NP (s. 886) – velká (až 800 místností) puebla v poušti, kemp10$
- Santa Fe (s. 872)
- Los Alamos (s. 876) – rodiště atomové bomby, je to kousíček od Santa Fe a mohlo by to být zajímavé
- Taos (s. 877) – jediné stále obydlené pueblo (hodně nám to doporučoval Tokaheya i Jerry, vstup volný), Rio Grande Gorge Bridge – 2. největší visutý most v USA, Eastership (performance a ekologie-domy postavené ze sjetých pneumatik a plechovek – to nemůžeme Divimu udělat, minout něco takového-vstup 5$)
Naposledy upravil(a) Olowan dne 17.8.2004 9:21, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Wicanhpi
Příspěvky: 267
Registrován: 17.4.2004 0:05

Příspěvek od Wicanhpi »

Mate Lonely Planet v cestine, ten z roku 2003? Jestli totiz jo, je aspon tady na vychodnim pobrezi k jejich cenam vetsinou potreba tak kolem 25% pricist. Jen technicka....
Uživatelský avatar
Wicanhpi
Příspěvky: 267
Registrován: 17.4.2004 0:05

Příspěvek od Wicanhpi »

A v cem je problem s Golden passem, kdyz se kopi pres internet? Jestli usetrit, jsem pro variantu usetrit, nerozumim te poznamce se jmenem. Prece cokoliv se prodava pres net, se da zaridit i na jmeno. Nebo myslite jako pouzitej? :?:
Uživatelský avatar
Olowan
Příspěvky: 363
Registrován: 14.4.2004 22:11

Příspěvek od Olowan »

Doufám, že nemate. To jen v NY je tak draho 8)
Golden pass přes e-bay jsem pochopila jako použitej. Jestli se prodavá nepoužitý přes internet levněji , tak jsem samozřejmě klidně pro ho koupit.
Odpovědět